Társasházkezelés

A közös képviselet és a társasházkezelés fogalma manapság szinte minden társasházi ingatlantulajdonos fejében ugyanazt jelenti, e két megnevezés gyakran összemosódik és szinonimaként használják őket. Pedig a két fogalom lényegi különbségeket takar, mondhatni: „minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár”, vagyis minden társasházkezelő közös képviselő is egyben, de fordítva ezt már nem mondhatjuk el.

Közös képviselő

A közös képviselő elsősorban a társasház tulajdonosi közösségének jogi és adminisztratív képviseletét látja el a mindennapi működés keretein belül. Ez a tevékenység főként a társasház működtetésével kapcsolatos döntéshozatal, ügyintézés és jogi képviselet köré összpontosul. Fontos, hogy a közös képviselő nem feltétlenül foglalkozik műszaki üzemeltetéssel vagy karbantartási feladatokkal, hanem inkább a társasház működésének jogi, gazdasági és adminisztratív oldalát intézi.

Természetesen a képviselet szó nem véletlenül szerepel a szóösszetételben, hiszen ő képviseli a társasházat a hatóságok és a bíróságok előtt, kapcsolatot tart a lakó és tulajdonostársakkal, a közös költségeket beszedi és nyílván tartja, valamint intézkedik a hátralékot, tartozások kiegyenlítése ügyében. A közös képviselő hívja össze a közgyűlést, mely ideális esetben a társasház elsődleges döntéshozó szerve, vezeti a közgyűlést, a közgyűlési jegyzőkönyvet, valamint a határozatokat a tulajdonosok akarata szerint végrehajtja vagy végrehajtatja. A közös képviselő kezeli a lakók panaszait, igényeit, a társasház nevében szerződéseket köt és ellenőrzi a mindennapos feladatok elvégzését is, úgymint takarítás, karbantartás, könyvelés stb.

Társasházkezelő

A társasházkezelő természetesen minden olyan tevékenységet elvégez, amely a közös képviselő feladatkörébe tartozik, viszont a társasházkezelés nem áll meg itt, hanem sokkal szélesebb spektrumú szolgáltatáscsoportot fed le.

A társasházkezelés a közös képviseletnél egy tágabb fogalom, amely magában foglalja a közös képviseletet is (vagyis minden társasházkezelő közös képviselő is egyben), de azon túlmenően a társasház műszaki, pénzügyi és operatív üzemeltetésével is foglalkozik. Lényegi szempont a jövőbe látás, vagyis a társasházkezelő a tulajdonostársak elé tárja a jövőbeni fejlesztések lehetőségeit, priorizál és javaslatokat tesz mind pénzügyi-gazdasági, mind műszaki vonatkozásokban. Természetesen a döntés minden esetben a tulajdonostársak privilégiuma.

A társasházkezelés egy komplex szolgáltatás, amely a társasház működésének és fejlesztésének teljes körű irányítását jelenti, fókuszban tartva a jövőbeni fejlesztési lehetőségeket, illetve a fejlesztési terv által meghatározott prioritásokat. Ez magában foglalja a közös képviselet feladatait, de annál jóval szélesebb körű, mert a műszaki, gazdasági és adminisztratív ügyek mellett az épület folyamatos üzemeltetéséről és karbantartásáról is gondoskodik, nem beszélve a gazdaságosság hatékony érdekérvényesítéséről.

A társasházkezelést jellemzően egy szakképzett cég végzi, amely különböző területeken jártas szakembereket (könyvelő, műszaki szakember, jogi tanácsadó) alkalmaz avyg foglalkoztat, hogy a társasház problémáit hatékonyan és gyorsan kezelje. A társasházkezelő tehát biztosítja, hogy a társasház gazdaságilag stabil és fenntartható maradjon.

Egy jó társasházkezelő aktívan kommunikál a lakókkal, és megoldásokat keres a problémáikra. Ez magában foglalja egy hatékony és elérhető ügyfélszolgálat működtetését, ahol a lakók jelezhetik panaszaikat, kéréseiket. A XXI. században elengedhetetlen a digitális rendszerek alkalmazása, ahol a lakók interneten keresztül is nyomon követhetik a társasház ügyeit és akár online, akár nyomtatott formában hivatalos értesítőket és tájékoztatókat kapjanak és mindig naprakészen informáltak legyenek.

A társasházkezelő tehát proaktívan részt vesz a lakóközösség életében, nemcsak egy passzív adminisztratív szereplő. Egy jól működő társasházkezelő cég jelentősen növeli az épület értékét és a lakók életminőségét, miközben csökkenti a működéssel járó problémákat.

Kezdjük el a közös munkát!

Amennyiben kérdése van, esetleg együttműködést tervez, kérjük töltse ki az alábbi rövid űrlapot, melynek hozzánk való beérkezése után legkésőbb a következő munkanapon felvesszük Önnel a kapcsolatot a megadott elérhetőségein. Árajánlat adás előtt mindenképpen helyszíni bejárást tartunk és egyeztetünk a lakóközösség tagjaival.

Megismertem és elfogadom az Adatvédelmi irányelveket.